Brzoza jest niesamowitą rośliną, która należy do kategorii roślin leczniczych. Jej pąki i soki od dawna są wykorzystywane do celów leczniczych, ale mało kto wie, że kora brzozy również może być przydatna dla ludzi — służy do produkcji papieru i pozyskiwania dziegcia. Właśnie dziegieć ma dużą wartość, ponieważ ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie.
Zalety mydła dziegciowego
Mydło dziegciowe, którego korzyści i szkody są głęboko badane przez kosmetologów i naukowców, staje się coraz bardziej popularne. Mydło to nie posiada substancji zapachowych i barwników, słusznie uważane jest za w pełni naturalne. Mydło dziegieć ma niski koszt, a jednocześnie aktywnie pomaga rozwiązać kosmetyczne problemy skóry i włosów.
Jednym z głównych producentów mydła smołowego, gwarantującym brak jakichkolwiek dodatków chemicznych jest Mydlarnia Cztery Szpaki. Mydło Cztery Szpaki może być stosowane do mycia całego ciała i włosów.
Wyróżnia się następujące właściwości mydła dziegciowego:
- Łagodzi trądzik i pryszczy. Bardzo przydatne do mycia twarzy osób z tłustym typem skóry jest mydło dziegciowe — przydatny “wyciąg” z kory brzozy oczyszcza i zwęża pory, co powoduje zmniejszenie trądziku.
- Zmniejsza intensywność łuszczycy. Choroba ta dotyka nie tylko skóry ciała — charakterystyczne łuszczące się plamy są często zlokalizowane na skórze głowy. Nie da się wyleczyć łuszczycy mydłem dziegciowym, natomiast regularne mycie nim głowy znacznie poprawia stan skóry głowy, a plamy łuszczycowe będą prawie niezauważalne.
- Pomaga w walce z chorobami skóry. Chodzi o zapalenie skóry, egzemę i łojotok — choroby te objawiają się zaburzeniem integralności i ukrwienia skóry. Mydło dziegciowe ma właściwości regenerujące, dlatego można je bezpiecznie stosować do mycia przy zapaleniu skóry i egzemie. Powierzchnia rany zostanie trwale zdezynfekowana, tkanka — zregenerowana, patologia przestanie się rozprzestrzeniać.
- Ponadto korzyścią z mydła smołowego jest to, że oszczędza osobę od swędzenia i podrażnienia w zmianach chorobowych skóry.
- Przyspiesza leczenie grzybicy stóp. Wystarczy codziennie myć stopy mydłem dziegciowym i pozostawić pianę na stopach przez 10-15 minut, aby po 7-10 dniach zauważyć poprawę skóry. Choroba grzybicza stanie się mniej wyrazista, a jeśli takie zabiegi higieniczne zostaną przeprowadzone w początkowej fazie problemu, można się tego pozbyć bez użycia leków.
Mydła dziegciowego można też używać do higieny intymnej. Produkt ten będzie stanowił ochronę przed grzybicą, przyspieszy gojenie mikro zadrapań i skaleczeń powstałych po goleniu okolic bikini.
Mydło dziegciowe do włosów
Oczywiste są również zalety mydła dziegciowego dla włosów — wzmacnia je, sprawia, że są bardziej bujne, nadaje im blask i jedwabistość. Kosmetolodzy zalecają mycie włosów mydłem dziegciowym przez krótki czas — na przykład 2 razy w tygodniu przez 2 miesiące, po czym należy zrobić przerwę na 2-3 miesiące. Taka ostrożność wiąże się z ryzykiem przesuszenia skóry głowy, co doprowadzi do łupieżu, przerzedzenia i łamania się włosów.
Podstawowe zasady i środki ostrożności przy stosowaniu mydła dziegciowego
Najważniejsza rzecz w stosowaniu mydła dziegciowego — nie przesadzać. Efekt pojawia się z regularnego uważnego stosowania, a nie z wymuszonych “ataków”.
- Stosowanie mydła dziegciowego powinno być konsekwentne i regularne — kursy kilkutygodniowe, po konsultacji z kosmetologiem lub dermatologiem.
- Mydło dziegciowe przechowuj w zamkniętym pojemniku w łazience — jego ostry specyficzny zapach nie każdemu przypadnie do gustu.
- Nigdy nie należy myć się mydłem dziegciowym częściej niż dwa razy dziennie. Zalecana częstotliwość stosowania to dwa do trzech razy w tygodniu.
- Dziegieć jest alergenem, dlatego zaleca się ostrożne i stopniowe stosowanie mydła, a w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych (świąd, zaczerwienienie) natychmiastowe zaprzestanie stosowania i skonsultowanie się z dermatologiem.
Podobnie jak w przypadku mydła w ogóle, mydło dziegciowe wysusza skórę, więc należy je stosować ze szczególną ostrożnością, jeśli masz suchą skórę lub cienkie, suche włosy.