Wosk sojowy uważany jest za stosunkowo nowy rodzaj wosku do świec. Został odkryty w 1991 roku przez mężczyznę o imieniu Michael Richards, który szukał tańszej alternatywy dla wosku pszczelego. W tym czasie istniało zapotrzebowanie na naturalne produkty woskowe, ale wosk pszczeli był kosztowną alternatywą. Po przeprowadzeniu kilku eksperymentów z wykorzystaniem wielu różnych rodzajów wosków roślinnych, w 1996 roku Richards w końcu opracował metodę wykorzystania ziaren soi do produkcji niedrogiego, naturalnego wosku. Dzięki temu jest on w 100% naturalny, w 100% odnawialny i w 100% przyjazny dla środowiska. Poniżej dowiesz się nieco więcej o wosku sojowym.
Dlaczego wosk sojowy lepszy niż parafinowy?
Świece sojowe palą się czyściej
Podczas spalania świecy do powietrza uwalniana jest niewielka ilość sadzy. Wykazano, że świece sojowe emitują do powietrza około 10 razy mniej sadzy niż typowe świece parafinowe.
Świece sojowe palą się dłużej
Wosk sojowy do świec spala się wolniej i ma znacznie niższą temperaturę topnienia niż tradycyjne świece parafinowe. Typowa świeca sojowa będzie palić się o 30-50% dłużej niż jej parafinowa alternatywa.
Świece sojowe palą się i nadal uwalniają zapach przez bardzo długi czas, jedna świeca może wystarczyć na wiele miesięcy, nawet jeśli jest często używana.
Świece sojowe nie są toksyczne
Ponieważ świece z wosku sojowego są całkowicie naturalne, nie zawierają żadnych szkodliwych toksyn, które mogłyby zostać uwolnione do powietrza. Dla porównania, wosk parafinowy jest produktem ubocznym oczyszczania ropy naftowej. Badanie przeprowadzone przez South Carolina State University w 2009 roku wykazało, że świece parafinowe emitują mikroskopijne toksyczne cząsteczki do powietrza podczas spalania. Te toksyczne cząsteczki są prawdopodobnie spowodowane tym, że wosk parafinowy pochodzi z ropy naftowej, o której wiadomo, że podczas spalania emituje ogromne ilości zanieczyszczeń. Niemniej jednak poziom oparów musi być bardzo wysoki, aby był szkodliwy.
Wycieki są łatwiejsze do czyszczenia
Każdemu z nas zdarzyło się rozlać wosk ze świecy na mebel lub tkaninę, niezależnie od tego, czy przenosiliśmy świecę, czy przypadkowo ją przewróciliśmy. W przypadku parafiny, brud usuwa się, najpierw podgrzewając wosk i następnie używając szmatki. W przypadku świec z wosku sojowego, nawet jeśli dojdzie do rozlania, nie musisz się martwić. Rozlany wosk sojowy można łatwo wyczyścić za pomocą odrobiny mydła i gorącej wody.
Jakie świece można wykonać z wosku sojowego?
Po pierwsze, dobra wiadomość jest taka, że wosk sojowy można łączyć z innymi składnikami, takimi jak barwniki, olejki eteryczne czy inne rodzaje wosków, aby stworzyć świecie o różnorodnych efektach. Najczęściej z tego materiału wykonuje się świecie w szklanych naczyniach, świecie kolumnowe, świece w formie fantazyjnych kształtów, świece zapachowe, czy świece woskowe ozdobione dodatkami, takimi jak suszone kwiaty, skorupy orzechów, kawałki skorupek cytrusów czy kamienie.
Jakie rodzaje wosku sojowe istnieją?
Wosk sojowy dostępny jest w różnych formach, takich jak
- W postaci płatków: Jest to najczęściej spotykana forma wosku sojowego wykorzystywanego do produkcji świec, ponieważ taki materiał jest łatwy w użyciu, łatwo się topi i dziecinnie proste jest odmierzanie.
- Granulowany: Podobnie jak płatki, granulat jest wygodny w użyciu, ponieważ może być łatwo odmierzany i topiony.
- W blokach: Ten rodzaj wosku wymaga rozdrobnienia lub rozpuszczenia przed użyciem, w zależności od techniki produkcji świec.
- W formie plastykowej: Pastylki wosku sojowego są również wygodne w użyciu, ponieważ można łatwo odmierzyć potrzebną ilość materiału.