Olejowanie włosów cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród przedstawicielek płci pięknej. Nie ma się temu co dziwić, gdyż dzięki temu zabiegowi można poprawić kondycję swoich włosów. Zadbane i lśniące kosmyki zwiększają zaś poczucie atrakcyjności oraz pewności siebie. Aby olejowanie było skuteczne, trzeba jednak dobrać odpowiedni olej. Po jaki specyfik należy więc sięgnąć w przypadku włosów o wysokiej porowatości?
Czym charakteryzują się włosy o wysokiej porowatości?
Aby móc wybrać oleje do włosów wysokoporowatych, należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy faktycznie posiadamy ten rodzaj kosmyków. Okazuje się bowiem, że znaczna część kobiet ma problem z określeniem porowatości swoich włosów. Na szczęście, nie jest to tak trudne jak mogłoby się na pozór wydawać. Możemy wykonać test na porowatość włosów. Włosy o wysokiej porowatości są szczególnie łatwe do rozpoznania. Przede wszystkim charakteryzują się one odstającymi łuskami, przez co są niezwykle podatne na zniszczenia. Szkodzi im wysoka temperatura, suche powietrze, a także nieodpowiednio dobrana pielęgnacja. W dotyku takie kosmyki są często nieprzyjemne i szorstkie. Włosy o wysokiej porowatości nierzadko również się puszą. Bardzo trudno jest je okiełznać w prosty sposób. Warto zaznaczyć, że włosy mogą stać się wysokoporowate na skutek nieodpowiednich zabiegów stylizacyjnych czy pielęgnacyjnych. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że włosy kręcone oraz falowane są najczęściej wysokoporowate z natury. Na szczęście, wysokiej porowatości włosów można się pozbyć, o ile rzecz jasna dobierzemy odpowiednie kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne.
Na jaki olej warto się zdecydować?
Każdy, kto chce poprawić wygląd włosów o wysokiej porowatości powinien pamiętać o ich regularnym olejowaniu. Aby zabieg mógł być skuteczny, kluczowy jest dobór odpowiedniego oleju, co zaznaczono już na wstępie. Na szczęście, wyróżnić można co najmniej kilkanaście produktów, które mają szansę się sprawdzić. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze oleje do włosów wysokoporowatych to przede wszystkim:
- olej słonecznikowy
- olej lniany
- olej ze słodkich migdałów
- olej z pestek śliwek
- olej z kiełków pszenicy
- olej z pestek arbuza
- olej z nasion truskawki
- olej z pestek brzoskwini
- olej z nasion brokuła
- olej z pachnotki
- olej z marakui
- olej z nasion bawełny
- olej z nasion malin
- olej z awokado
- olej z nasion porzeczki
Powyżej nie wymieniono oczywiście wszystkich olejów, które mają szansę sprawdzić się w przypadku włosów o wysokiej porowatości. Propozycji jest bowiem znacznie więcej. Dobrze jest wybrać dwa lub trzy różne oleje i sprawdzić, na który z nich kosmyki reagują najlepiej. Każde włosy są bowiem inne i mogą reagować nieco inaczej na ten sam olej. Co do zasady jednak, we wszystkich olejach przeznaczonych do pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości znajdują się duże ilości kwasów omega -3 oraz omega – 6. Oleje te można więc określić mianem wielonasyconych. Ich duże cząsteczki pomagają uzupełnić ubytki we włosach. Jest to szczególnie ważne w przypadku kosmyków o wysokiej porowatości. Gdzie poszukiwać dobrych jakościowo olejów do włosów wysokoporowatych? Na pewno w sklepach z ekologicznymi kosmetykami oraz półproduktami kosmetycznymi. Warto kupować produkty w buteleczkach z pipetą, która ułatwi dozowanie kosmetyku.
Jak przeprowadzić zabieg olejowania włosów wysokoporowatych?
Oleje do włosów wysokoporowatych muszą być używane systematycznie, jeśli zależy nam na tym, aby skutecznie zadziałały. Najlepiej byłoby, gdyby zabieg olejowania wszedł nam w nawyk. Dobrze byłoby olejować kosmyki przed każdym ich myciem. Nie oznacza to oczywiście konieczności codziennego mycia włosów. W przypadku kosmyków o wysokiej porowatości, codzienne oczyszczanie jest wręcz niewskazane. W większości przypadków, wystarczające będzie mycie głowy co drugi lub co nawet trzeci dzień. Wtedy należy również olejować włosy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby użyć odpowiedniej ilości oleju. W przeciwnym bowiem razie, mowy o trwałych oraz przede wszystkim satysfakcjonujących nas rezultatach być niestety nie może. Należy także mieć na uwadze odpowiednie przygotowanie swoich włosów. Najpierw należy starannie je rozczesać, najlepiej przy pomocy grzebienia o grubych zębach. Potem, warto zwilżyć włosy mgiełką lub hydrolatem. Można także nanieść na nie niewielką ilość odżywki humektantowej. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że w przypadku włosów o wysokiej porowatości, najlepsze efekty przynosi tak zwane olejowanie “na mokro”. Po zwilżeniu włosów mgiełką oraz po nałożeniu odżywki, należy przystąpić do aplikacji oleju. Istotne jest, aby nakładać go od mniej więcej połowy długości włosów. Poważnym błędem jest olejowanie włosów u nasady. Może to doprowadzić do obciążenia kosmyków oraz do ich nieestetycznego przetłuszczania się. Jakiej ilości oleju użyć? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Każde włosy są bowiem inne. Kluczowe jest jednak to, aby po wmasowaniu oleju, kosmyki pozostawały lekko wilgotne. Nie mogą jednak być zbytnio pozlepiane i mokre. Jeśli więc olej dosłownie kapie nam z włosów, oznacza to, że użyliśmy zbyt dużej jego ilości. Początkowe zabiegi olejowania włosów mogą okazać się dosyć trudne, ale z czasem każdy powinien nabrać wprawy. Istotny jest także odpowiedni czas pozostawiania oleju na włosach. W przypadku kosmyków o wysokiej porowatości obowiązuje zasada “im dłużej, tym lepiej”. Olej z powodzeniem można więc zostawić na włosach na całą noc. Jeśli jednak nie mamy tyle czasu, pozostawmy go na nich przynajmniej godzinę lub dwie. Absolutne minimum to 30 minut. Po tym czasie włosy należy umyć łagodnym szamponem, niezawierającym intensywnie działających detergentów, takich jak chociażby SLS. Kiedy pojawią się efekty olejowania włosów? Na to pytanie również trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od kondycji wyjściowej włosów oraz od regularności. Co do zasady jednak, kondycja włosów wysokoporowatych poprawia się po około miesiącu systematycznego olejowania. Kosmyki stają się wówczas miększe i bardziej podatne na stylizację.