Kosmetyki, które w składzie mają witaminę C, coraz bardziej zyskują na popularności. Witaminę C znajdziemy w różnego rodzaju kosmetykach- maskach, kremach, ampułkach, a także w serum. Ale czym właściwie jest serum? Jest to produkt, który cechuje wysoka koncentracja składników aktywnych. W ich składzie dominują składniki przeciwstarzeniowe. Serum może być pomocny w opanowaniu wielu problemów skórnych np. przebarwieniami, przedwczesnymi zmarszczkami czy bliznami potrądzikowymi. Powinno się je stosować od około 25 roku życia. W młodszym wieku można je aplikować, aby zapobiegać starzeniu. Należy jednak pamiętać, że serum nigdy nie zastąpi kremu do twarzy.
Serum z witaminą C- działanie
Chociaż witamina C do naszego organizmu jest dostarczana wraz z pożywieniem, to nie zawsze trafia ona do naszej skóry. Rozwiązaniem tego problemu jest serum z witaminą C, ponieważ daje ono efekty miejscowe, które są trwałe. Witamina C zawarta w produkcie ma działanie antyoksydacyjne, czyli przeciwstarzeniowe. Powoduje to spłycenie się zmarszczek. Dzięki niej skóra staje się też bardziej rozjaśniona. Kolejną jego zaletą jest to, że jest to bardzo bezpieczny kosmetyk. Możemy go używać przy każdym typie cery- nawet w przypadku cery wrażliwej. Działania niepożądane pojawiają się bardzo rzadko. Serum z witaminą C poprawia także witalność skóry oraz wygładza jej powierzchnię. Ogromną zaletą stosowania tego produktu przy skórze naczyniowej jest zmniejszenie się zaczerwienień. Aplikowanie witaminy C powoduje utrudnienia w produkcji melatoniny, co skutkuje poprawą kolorytu skóry. Jeśli na serum zastosujemy krem z filtrem UV, to serum dodatkowo wzmocni jego działanie. Ponadto, jeśli na naszej twarzy występują poparzenia słoneczne lub inne rany, to serum wspomoże ich gojenie się.
Rodzaje witaminy C w serum
Sera z witaminą C w składzie mogą mieć różne formy. Najczęściej stosowane są:
- Kwas askorbinowy- znajdziemy go w produktach o formule żelowej lub wodnej. Jest to bardzo skuteczna, ale mało stabilna forma witaminy C.
- Magnesium Ascorbyl Phosphate- jest to stabilna i łagodna forma witaminy C
- Tetrahexyldecyl Ascorbate- jest to bardzo stabilna forma witaminy C, która występuje w formułach olejowych i kremowych
- Sodium Ascorbyl Phosphate- forma witaminy C szczególnie polecana dla cer wrażliwych, ponieważ jest bardzo łagodna
- 3-0-Ethyl Ascorbic Acid- formuła spotykana w serach olejowych oraz żelowych
- Ascorbyl Glucoside- tą formę znajdziemy w produktach o formule wodnej lub żelowej
Stosowanie serum z witaminą C
Najważniejszą rzeczą przy rozpoczęciu stosowania serum z witaminą C, a także każdego innego kosmetyku, jest próba uczuleniowa. Mimo bardzo rzadkich działań niepożądanych należy ją przeprowadzić. Niewielką ilość produktu należy umieścić na obszarze skóry, który znajduje się poza twarzą np. na ręce. Jeśli po upływie 24 godzin nie pojawią się działania niepożądane, możemy bezpiecznie stosować produkt. Aplikację witaminy C najlepiej wprowadzić do pielęgnacji porannej. Należy pamiętać o właściwej kolejności- najpierw oczyszczenie i tonizowanie, a dopiero później serum, na które nałożymy krem. Aplikowanie serum z witaminą C dla naszej skóry korzystne będzie przez cały rok.
Serum z witaminą C- produkty
Serum z witaminą C możemy w prosty sposób przygotować samodzielnie w domu. Potrzebne będą jedynie: witamina C w kroplach, witamina E w miękkich kapsułkach oraz woda destylowana. Sposób na przygotowanie jest bardzo prosty. Do buteleczki o pojemności 10 ml (najlepiej, gdyby była z ciemnego szkła) wlewamy 5ml witaminy C oraz dodajemy 1 kapsułkę witaminy E. Jeśli nasza cera jest sucha, możemy dodać 2 kapsułki witaminy E. Buteleczkę zalewamy wodą destylowaną i mieszamy. Produkt należy wstrząsnąć przed każdym użyciem.
Jeśli jednak wolimy zakupić gotowy produkt, to polecane są:
- Revox Just- serum z witaminą C 20%
- Nacomi Next Level- serum z witaminą C 15%
- Tony Moly Vital Vita 12 Synergy- serum z witaminami
- GlySkimCare Intense C- serum z witaminą C
- Iossi Dzika Róża- serum rozświetlające z witaminami C i E
- Auriga Flavo C- serum przeciwzmarszczkowe z witaminą C